İFTAR ÇADIRLARI KİMİN İÇİN

Ramazan aylarının vazgeçilmezidir İftar Çadırları yolda kalmışlara, evinde yiyecek yemeği olmayan ihtiyaç sahibi ailelere, sokakta yatıp kalkanlara kısacası ihtiyaç sahibi olan herkese hitap eden güzel bir geleneğimizdir.

Rum Suresi 38. Ayetinde de buyrulduğu gibi“ O halde akrabaya da hakkını ver, yoksula da, yolcuya da… Bu, Allah’ın rızasını dileyenler için daha hayırlıdır. Kurtuluşa erecek olanlar da işte onlardır.” Ve yine Ne güzel buyurmuştu Allah Resulü “Kim bir açı, Allah için doyurursa, Allah ona Cennet meyvelerinden yedirir” mazluma ve mağdura el açmak insanlıktan nasibini almış belediyeler için olmazsa olmazlardandır ihtiyaç sahiplerinin derdine derman olmak.

İftar çadırları görüldüğü gibi çok önemli ve gereklidir, gerekli olduğu kadar da eğlence havasından uzak tutulmalıdır. Zira bu maneviyattan uzaklaşır ve ihtiyaç sahiplerinden çok eğlenmek için ailesini alıp dışarı çıkarak değişiklik arayanların mekânı haline gelir. Manisa’mızın belediyeleri ihtiyaç sahiplerine ulaşmada gayet başarılı sanatçı ve eğlence kısmını biraz daha azaltılırsa daha iyi olur diye de düşünmeden edemiyorum. Ramazanı uğurladığımız bu günlerde geriye dönüp baktığımızda gördüğümüz yanlışlıklar da yok değil, tabi bu belediyelerin denetleyebileceği bir şey değil Belediyelerin veya STK’ların kurduğu iftar çadırları ihtiyaç sahibi aileler ve iftara evine yetişemeyenler için olmasına rağmen öyle şeyler görüyor ve duyuyoruz ki Evinde yemeği olmasına rağmen, hiç ihtiyacı olmamasına rağmen sırf eğlence ve değişiklik olsun diye iftar çadırlarına gidenler var. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden belediyelerin bu etkinlikleri hakkında eleştiriler olmuştu, eğlencenin çok olması konusunda hak versem de iftar çadırları hakkında katılmıyorum eleştirilere, Belediyeler ihtiyaç sahipleri için kuruyor gönül sofralarını ama ihtiyacı olmayan bile işgal ediyor o masaları bazen sosyal medyada gördüğümüz bir fotoğraf karesi var hatırlar mısınız bilmem insanlar iftar açarken zabıta bariyerlerinin arkasında yiyenlere bakan iki çocuk bu kare her seferinde daha fazla etkiliyor beni, eleştirmek güzel ama hakkıyla eleştirmeli insan ideolojik olmamalı yanlışa yanlış demesini bildiği gibi doğru olanı da dillendirmeli hak edenin hakkını layıkıyla vermeli bence.

Güzel maneviyatı yüksek bir ramazan geçirdik elhamdülillah, Bayramınızı şimdiden kutlar ramazan ayında kazanımlarımızı 11 ay boyunca da devam ettirebilmemizi dilerim kalın sağlıcakla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fatih Akova
Fatih Akova

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Son Yazılar

X